Jak poprawnie wykonać podwójną ekspozycję?

Efekt podwójnej ekspozycji jest dziś wykorzystywany w grafice wyjątkowo często. Ja sam również, tworząc grafiki reklamowe bardzo często korzystam z podwójnej ekspozycji. W bardzo łatwy i intuicyjny sposób mogę wykonać ją w najpopularniejszym programie do obróbki zdjęć, czyli w photoshopie.

Podwójna ekspozycja – na co zwracać uwagę

Lata doświadczenia sprawiły, że dziś wiem już, jakich zasad bezwzględnie muszę przestrzegać, aby podwójna ekspozycja mnie zadowalała. Początkowo, nakładanie na siebie zdjęć i późniejsze ich mieszanie nie przynosiło takich efektów jakie oczekiwałem. Dzisiaj jednak, w zasadzie zawsze produkt końcowy pracy w photoshopie w pełni mnie zadowala.

Niewątpliwie, to o czym zawsze staram się pamiętać i uczulam na to wszystkich początkujących grafików jest wybór zdjęć. Zawsze pamiętam o tym, że wbrew pozorom nie może być on przypadkowy, jeśli podwójna ekspozycja ma wyglądać sensownie.

Bardzo ważne jest, aby zdjęcie drugoplanowe posiadało szereg odpowiednich cech. Co ciekawe, wiele tych cech należy oceniać na podstawie porównań zdjęcia drugoplanowego ze zdjęciem pierwszoplanowym. Przede wszystkim, obraz mający pełnić funkcję tła powinien być mniej wyrazisty od tego, który będzie na pierwszym planie. Rzecz w tym, że nie może on przyciągać więcej uwagi odbiorcy niż motyw główny.

Zdjęcie główne również nie może być pierwszym lepszym zdjęciem. W tym przypadku ważne jest zwłaszcza tło zdjęcia. Wskazane jest, aby jego odcień był o wiele jaśniejszy niż odcień motywu, który chcę wymieszać z innym zdjęciem.