Jak urządzić pokój nastolatka?

Jak zaaranżować przestrzeń dorastającego dziecka, tak aby nadążała za jego osobowością i była w pełni funkcjonalna? Poznaj kilka zasad i inspiracji, dotyczących urządzania i dekorowania pokoju dla nastolatka.

Pokój dziecka – przestrzeń otwarta na zmiany

Pokój zmienia się wraz z dzieckiem i nie lada wyzwaniem jest stworzenie uniwersalnej przestrzeni. Jednak dzięki kilku prostym pomysłom można stworzyć pokój, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i gotowy na zmiany.

dekoracje pokoj wnętrzaUniwersalną zasadą w aranżowaniu pokoju dla dziecka jest wykorzystanie złotego podziału na najważniejsze strefy. W tym jednym pomieszczeniu trzeba wygospodarować przestrzeń do nauki (czyli biurko z wygodnym krzesłem), przestrzeń do snu (czyli łózko w wygodnym, dobrze wyprofilowanym materacem), a także przestrzeń dzienną – do relaksu i przyjmowania znajomych.

Trzeba pamiętać, ze pokój ma też wyrażać osobowość, pasje i zainteresowania rozwijającej się jednostki. Warto więc przygotować go zarówno funkcjonalnie (z uwzględnieniem głównych stref), jak i tak, aby pozostawiał miejsce na rozwój i zmienną osobowość nastolatka.

Jak powinien wyglądać pokój nastolatka?

Najlepszym wyjściem jest stworzenie stonowanej bazy, w którą młody człowiek wleje swoją osobowość. Warto postawić na uniwersalny kolor ścian, dobrym wyjściem są też modułowe meble, które pozwalają na częstą zmianę aranżacji i rozbudowanie lub usuwanie pewnych elementów.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne w aranżacji pokoju dziecka jest dobre oświetlenie. To ono odpowiada nie tylko za wygodne czytanie i odrabianie lekcji – bez nadmiernego męczenia wzroku, ale ma też ogromny wpływ na nastrój i samopoczucie. Warto zadbać zarówno o oświetlenie ogólne – górne, jak i o punktowe – czyli lampkę biurkową. Przydaje się także lampa podłogowa – która pozwoli wygodnie czytać przy oknie, na łóżku lub sofie.Bardzo dobry pomysłem jest też oświetlenie dekoracyjne, tworzące wyjątkową atmosferę. Mogą to być np. dekoracyjne girlandy lampek zamontowane na ścianie, np. pomiędzy plakatami na moodboardzie, oknie lub umieszczone w dużym, szklanym słoju.

Dekoracje – czyli tętno w pokoju nastolatka

Mając stonowane tło, czas postawić na dodatki, bo to właśnie one przesądzą o stylu i wyjątkowości danego wnętrza. Wyjątkowy charakter wnętrza można stworzyć dobierając ciekawe wzory narzut, dywanów lub poduszek. Istotne są też rośliny zarówno w wazonach, słojach, jak i donicach – te dodadzą wnętrzu nieco świeżości, koloru i charakteru.

Nieśmiertelnym pomysłem są tablice korkowe lub moodboardy wykonane z siatki ogrodzeniowej (ta wersja pasuje do minimalistycznego, industrialnego wnętrza). Sprawdzają się też tablice kredowe lub farby tablicowe, które zamienią każdą powierzchnię w tablicę do zapisywania, rysowania i grania w kalambury. Ciekawym pomysłem jest też zastosowanie magnetycznej farby – wystarczy pomalować nią powierzchnię nad biurkiem lub łóżkiem, dodać kilka magnesów – a potem wieszać ulubione pamiątki i zdjęcia.

Ozdoby do pokoju dziecka – DIY

druk plakatówWiele dekoracji, zamiast kupować można samodzielnie wydrukować – są to np. plakaty, zdjęcia, podkładki na biurko, plany lekcji lub kalendarze – z miejscem na notatki i ulubione, osobiste akcenty (teksty piosenek, hasła motywacyjne, memy lub grafiki). Możemy stworzyć np. kalendarz motywacyjny – z listą rzeczy do zrobienia, inspirującymi zdaniami oraz listą postanowień na ten rok.

Zamiast kupować, można też wydrukować plakat według własnego projektu. Cokolwiek gra, śpiewa lub recytuje w duszy nastolatka – z łatwością można wyeksponować na ścianach, a potem zmieniać tak szybko, jak zmieniają się jego upodobania. Proste podkładki, planery lub personalizowane kalendarze można wydrukować na domowej drukarce. Jeśli jednak zależy nam na dobrej jakości lub formacie – warto zamówić je w profesjonalnej drukarni – stacjonarnej lub internetowej (zwracajmy jednak uwagę na minimalne nakłady – np. w drukomacie planery można drukować od 10, a plakaty już od 1 sztuki).

Bardzo fajnym pomysłem na samodzielną, kreatywną dekorację jest wykonanie spersonalizowanych kolaży. Można zaprosić do tego całą rodzinę, organizując wspólne wycinanie i tworzenie dzieł, które potem ozdobią pokoje domowników. To świetny pomysł nie tylko na wyjątkowe ozdoby, ale też na wspólne spędzenie czasu i rozwijanie wyobraźni i talentu całej rodziny. Bo przecież o radość i wspólne spędzanie czasu są najcenniejsze w każdym domu, prawda?