Format plakatów

W dzisiejszych czasach plakaty w różnych formatach możemy spotkać na każdym kroku – w domach, instytucjach publicznych, czy na ulicy. Jest to doskonały sposób na zareklamowanie konkretnego produktu, usługi, czy też przekazanie informacji, dlatego też rozmiar plakatu ma duże znaczenie. Z jakimi formatami najczęściej się spotykamy i kiedy warto je zastosować?

Format A4

Taki plakat ma wymiary około 22 cm x 28 cm i jest to najmniejszy dostępny format plakatu, który doskonale nadaje się do przekazania mniejszych materiałów informacyjnych. Najczęściej znajdziemy je na słupach ulicznych, sklepach, czy ścianach. Zazwyczaj umieszcza się na nich szczegółowe materiały informacyjne dla marketingu.

Format A3

Jest to plakat o wymiarach około 28 cm x 43 cm i jest to standardowy format plakatów. Doskonale nadaje się pod oświetlenie uliczne, często tego formatu plakaty znajdziemy na tablicach ogłoszeń. Takie wymiary nie zajmują zbyt wiele miejsca, a dają sporo przestrzeni na umieszczenie ważnych informacji. Najlepsze zastosowanie tego formatu możemy zaobserwować w przypadku plakatów filmowych, czy innych związanych z pozostałymi obszarami kultury, czyli teatry, filharmonie, galerie. Ten format plakatów pozwala również na przedstawienie konkretnej grafiki, która będzie dobrze widoczna dla odbiorcy.

Format A2

Tutaj mamy od czynienia z plakatem o wymiarach około 46 cm x 61 cm, taki format daje nam o wiele więcej możliwości i umieszczenia większej ilości informacji. Zazwyczaj znajdziemy je w instytucjach publicznych, na uczelniach, w gabinetach, na tablicach ogłoszeń i w przestrzeni miejskiej.

Format A1

Jest to najpopularniejszy format plakatów, który ma wymiary około 61 cm x 91 cm. Najczęściej wykorzystuje się je do reklamy zewnętrznej i znajdziemy je w instytucjach publicznych, czy centrach handlowych. Format A1 pozwala na umieszczenie sporej ilości informacji, a także grafik. Przy użyciu wysokiej jakości papieru możemy otrzymać profesjonalny wydruk. Ten format plakatów możemy spotkać również w klubach, galeriach, jak również w kinach.