Druk UV w dekoracjach wnętrz

Drukowanie na podłożach twardych daje ogromne możliwości – zarówno reklamowe, jak i dekoracyjne. Druk UV pozwala uzyskać fotograficzną jakość, wyjątkową trwałość i wydruk na różnorodnych podłożach. Jak wykorzystać druk UV do projektowania i aranżowania wnętrza? Zobacz nasze inspiracje.

Czym właściwie jest druk UV? Jest to bezpośredni druk cyfrowy, wykorzystujące płynne tusze polimerowe. Nazwa UV pochodzi od technologii utrwalania wydruku – bo odbywa się to za pomocą specjalnych lamp, wykorzystujących promieniowanie ultrafioletowe. Ta technologia najczęściej jest stosowana na podłożach twardych. Drukować można zarówno małe, jak i duże powierzchnie – także nacinając je do dowolnego kształtu.

Druk UV pozwala uzyskać niezwykle trwały pigment, który zachowuje pierwotną intensywność nawet przy ekspozycji zewnętrznej. Co więcej, tusze UV są nietoksyczne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia, przez co bez obaw można je umieścić w biurach, szkołach lub pokojach dziecięcych.druk na szkle

Druk na PCV

Płyty PVC to absolutny klasyk – zarówno przy wydrukach reklamowych, jak i dekoracyjnych. PVC z kolorowym nadrukiem są chętnie stosowane zarówno do dekoracji domów, jak i biur, stoisk targowych lub sklepów. Ich największą zaletą jest nie tylko możliwość uzyskania soczystych kolorów, a przede wszystkim bardzo niska waga – dzięki czemu można je z łatwością montować i przenosić. PVC sprawdzają się jako szyldy, transparentne ścianki lub tablice reklamowe i informacyjne. Możemy wybrać gotowe panele z nadrukiem, albo wydrukować płytę z własnym wzorem. Płyty z nadrukiem UV to nie tylko sposób na spersonalizowaną dekorację, ale też pomysł na niebanalny prezent.

Pamiętaj, że

Płyta PVC najczęściej jest lekko przezroczysta, przez co efekt druku jest mniej intensywny (przypominając efekt witrażu). Aby uzyskać nieco intensywniejsze kolory – wybierz druk na płycie mlecznej. Aby barwy były jednak ostre jak żyleta, wybierz opcję z białym poddrukiem (zrobisz to np. na drukomat.pl)

Druk na drewnie

Druk UV daje też ogromne możliwości zadruku drewnianych powierzchni. Drewniane elementy można potraktować jako wyjątkowe płótno lub też wyciąć z nich wybrany kształt, na który naniesiemy wzór. Zadrukowane deski mogą być użyte jako element do stworzenia wyjątkowej mozaiki, mebli lub innych drewnianych dekoracji. Na drewnie można wydrukować rodzinne zdjęcia, domowe motto lub np. dyplom dla najlepszego męża lub żony. Słowem – wszystko, co tylko zechcemy. Drewniane dekoracje będą doskonałym uzupełnieniem wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, rustykalnym lub skandynawskim.

dekoracja wnętrz na szkle

Druk na szkle

Zadrukowane tafle szklane są jednym z bardziej efektownych, trwałych i eleganckich elementów dekoracji i wyposażenia wnętrz. Sprawdzą się zwłaszcza przy urządzaniu wnętrz w stylu loftowym lub industrialnym. Szkło może dzielić przestrzeń, stanowić jej punkt centralny lub delikatnie tonować. Szklane tafle z nadrukiem UV doskonale zastępują kafelki i tapety – np. w przestrzeni między szafkami i nad blatem kuchennym.  Zadrukowane szkło chętnie jest też stosowane w łazienkach, salonach lub pokojach dziennych – stanowiąc spersonalizowany, a przy tym elegancki dodatek. Szkło dekoracyjne pozwala stworzyć np. delikatny efekt witrażu i kolorowego filtrowania światła. Jeśli szkło będzie eksponowane jednostronnie i zależy nam na mocnych, intensywnych kolorach – pamiętajmy o dodaniu białego poddruku.