Czym są plakaty retro?

W chwili obecnej niezwykle popularnym sposobem na udekorowanie każdego wnętrza są tak zwane plakaty retro, czyli – inaczej mówiąc – plakaty na ścianę posiadające klimat dawnych lat, rodem z ubiegłego wieku. Perfekcyjnie będą prezentować się w pomieszczeniach przepełnionych elementami tradycyjnymi oraz wystrojem nieszablonowym, inspirowanym ubiegłą epoką. Są to najczęściej dekoracje kolorowe, posiadające jasne i żywe barwy, a dodatkowo – wyraziste i jasne w przekazie. Ich miłośnicy coraz częściej idą o tak zwany krok dalej, bowiem kupują plakaty retro dosłownie z lat 60. XX wieku.

Plakaty tego typu to również coraz częściej kadry ze starych filmów oraz pobudzające wyobraźnię (nie tylko u dzieci) afisze wydarzeń takich jak odwiedziny cyrku, bądź impreza sportowa i premiera przedstawienia. Potrafią one doskonale wprowadzić każdego w nostalgię oraz przenieść do innego świata, o kilkadziesiąt lat wstecz. Zwykle są również oferowane wraz z ciekawą oprawą, a niejednokrotnie – wzoruje się je barwy wyblakłe, bądź też czarno-białe. Należy jednak pamiętać, że zawsze wprowadzają one niezwykły optymizm, pozytywne myślenie oraz energię do dalszego działania.

W szczególności wspaniale spisują się plakaty retro w pastelowych kolorach, przepełnione ciekawością i tajemniczością. Wbrew pozorom, plakaty vintage potrafią spełnić swoją rolę w każdej stylizacji – klasycznej, ekologicznej, nowoczesnej oraz minimalistycznej. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni wzór, a następnie… cieszyć się z niebanalnego wyglądu salonu, jadalni, kuchni czy też pokoju własnego dziecka. Należy przy tym pamiętać, iż najczęściej są one spotykane w kuchni, gdzie w ciekawych barwach promują jedzenie (niekoniecznie zdrowe) i przypominają o słynnych barach amerykańskich, spotykanych obecnie jedynie w filmach. Niektóre z nich dodatkowo posiadają jedynie same napisy, bądź ciekawe obrazki.

Jedno jest jednak pewne – plakaty retro są ponadczasowe, a wraz z upływem lat ich popularność znacząco wzrasta pośród młodych pokoleń.